Гастрономія села Малий Митник

Здавна славиться українська кухням своїми справами. Відомі у світі наші борщі, каші, сало, вареники, пампушки, печеня, колотуха та багато інших страв.  У нас говорять, скільки борщів, стільки і господинь. З прадіда жителі села Малий Митник зберегли свої рецепти української кухні.

Згадує Ганна Михайлівна Бабюк, як колись випікали хліб у селі малий Митник: «Брали пікну діжку, робили підмолодь та розчиняли житньою мукою, вливши туди один стакан свяченої води. Замішували пшеничною мукою. Коли зійде тісто, виробляли на подушки. Як гарно підійшло вигортали жар з печі і пекли хліб. Годинників тоді не було, то як спікся хліб пробували носом. Якщо не пече в ніс – то хліб готовий. Пекли на листках із капусти, а як не має капусти, то підсипали мукою. Головним дійством до випікання хліба: вставши зарання господар та господиня помолившись Богу, приступали до своїх буденних справ. Взявши благословення у чоловіка жінка запалювала від лампадки вогонь у печі, перехрестивши піч готувала зранку обід, а потім пекли хліб.

Піч запалювали за пів години, щоб перевірити чи вона нагрілась вигортали жар, брали папір і підносили до «піднебіння» в печі. Якщо він займався, то піч готова. Брали пікну лопату і підсипали мукою і ложили хліб, який уже зійшов та саджали в піч і закривали затулою, і не відкривали. Готовність хліба визначали виймаючи одну буханку і притискали долонею, якщо хліб приминається, то його ще допікали, але затулки вже не ставили. А якщо не прогинається, то хліб готовий. Готовий хліб виймали і змащували крохмальною мукою, для цього терли картоплю, сік зливали, а крохмаль заварювали гарячою водою, трошки холодною, а потім мастили хліб. На столі в ряд ставили один біля одного, бувало накривали, якщо груба шкурка.

Хліба хватало на тиждень.»

‘‘Маломитницький борщ’’

«Колись односельці палили торфом, варили борщ в печі у великому горщику. Борщ варили із квашених буряків, для цього вибирали спеціально борщові бурячки. Буряки оббирали та нарізали в бутлик, туди ж добавлялась шкуринка житнього хліба, залишали на 3-4 дні для бродіння.

Кипить м'ясо, квасоля, бурячок, потім кидалась картопля та капуста.

Готовилась зажарка. Сало різалось на маленькі шматочки, давали моркву, квашені помідори та цибульку. Все перетиралось у макітрі з часником. З’єднували все разом, додавали перець, листочок, кріп та петрушку. Як тільки закипить, борщ готовий. Замотували, щоб довго був теплий. Обідати мали право, як зійдуться всі разом, якщо когось немає то обід не починали.»

‘‘Смажені огірки’’

До великого горщика складали:

шар картоплі;

шар квасолі;

шар огірків;

шар обсмаженого м’яса (ребра);

потім все повторювалось.

Заливали окропом і сунули в піч. Робили зажарку: цибуля, морква, сметана, олія, помідори та пересмажена мука. Солили, потім давали лаврове листя, перець, укріп та петрушку. Перемішувала і досмажували у печі до готовності.

‘‘Холодець’’

М'ясо птиці, свині чи телятини рубали, вимочували, вичищали. Варили в печі. Холодець був густий, різали ножем, розкладали по мисках, складали одну на другу і виносили в льох.

‘‘Печеня’’

Мясо курки або качки обжарювали і ставили тушити. Окрумо пережарювали цибулю, моркву та муку. Перетирали в макітрі лаврове листя та перець.

Було до картоплі, пампушок, макарон.

‘‘Сало’’

Сало солили, складали у мішки і вішали під стріхою.

‘‘Рулети’’

М’ясо відбивали, намащували розтертим часником і перцем. Брали фарш (рублене мясо, цибуля, сіль, перець) виложували в відбите м’ясо фарш, дрібно покришене варене яйце або варену моркву, закручували та звязували рулет ниткою, потім запікали у печі.

‘‘Картопля з маком

Мак перетирали в макітрі і добавляли до картоплі.

‘‘Шинка’’

М’ясо з компля, замочували в маринаді на 10–12 годин. Маринад: лаврове листя, перець, сіль. Пекли, виймали, перед полум’ям гнітили. А потім брали у чавунчик, поливали часником і ще тушили.

‘‘Шипоня’’

Горох і пшоно вариться до готовності, зажарується цибулькою на олії та поливається зверху.

‘‘Каша рисова молочна’’

Молоко спражити, на 1л. молока 1ст. рису. Рис засипається у молоко і вариться, додаємо вершкове масло, яйця, цукор, дрібку солі. Залишити на маленькому вогні щоб впріло.

‘‘Кисилиця’’

Відварені яблука, сливки, грушки терли і цідили на друшляк, додавали цукор, інколи крохмаль.

‘‘Цукровий буряк запечений’’

Мили начисто буряки і кидали в жар.

‘‘Кваша із цукрових буряків’’

Цукрові буряки добре вимивали, відварювали в чавунці у печі. Буряки відціджували, у юшці варили розведену муку з водою. Потім відварені буряки терли, ставили у піч і мліло до густого варення.

‘‘Галушки’’

Замішували тісто на кислому молоці, додавали сіль і розкачували, різали ромбиками. Чекали поки вони трошки зійдуть і варили з часником, приправляли смаженою цибулькою.

‘‘Колотуха’’

Кипить молоко в печі, спряжилося, щоб булла жовта груба шкірочка. Зробити ножиком, чи ложкою отвір і добавити туди сметании. На ранок готове.

Записав Юрій Вегера, завідуючий

Маломитницьким сільським клубом