КЗ «Музей Героя Радянського Союзу та Національного Героя Франції В.В.Порика» с.Порик

В мальовничому селі Порик в приміщенні Будинку культури знаходиться музей Героя Радянського Союзу та національного Героя Франції Василя Васильовича Порика.

Музей функціонує з 1972 року та зарекомендував себе як багатофункціональний інститут суспільної пам’яті з відбору, зберігання та презентації подвигу подолян, котрі, потрапивши в неволю, не змирились з цим, а пліч-о-пліч із партизанами європейських країн боролися з нацистськими окупантами, наближаючи Перемогу в період Другої світової війни.

Аналіз літератури та документальних джерел засвідчує, що меморіал Василя Порика як центр збереження пам’яті і популяризації подвигу відважного подолянина та його побратимів у Франції почав формуватися ще з липня 1964 р., коли лейтенанту В.В.Порику було посмертно присвоєно звання Героя Радянського Союзу, а в 44-у річницю з дня народження Героя його рідне с.Соломірка з об’єднанням із с. Клітищі стало називатися с.Порик.

В жовтні 1972 року зусиллями ініціативної групи, до якої увійшли члени правління місцевого колгоспу “Україна”, сільської ради, школи та Вінницького обласного краєзнавчого музею був створений меморіальний музей Героя Радянського Союзу та Національного Героя Франції Василя Васильовича Порика. До липня 1978 року музей працював на громадських засадах Із громадського в липні 1978 року, він став державним і структурно увійшов до складу обласного краєзнавчого музею як відділ історії Руху Опору. З грудня 1993 року він в підпорядкуванні Хмільницького районного відділу культури.

Основний фонд складає більше тисячі, науково-допоміжний фонд – 1320.

Тут зберігається пам’ять про тих, хто віддав своє життя в самій кривавій, за всю історію війні. В образі Василя Порика відбилась незламна сила волі Українського народу. Саме показ війни через призму конкретних людських доль, розповідь про трударя війни, про його радощі і печалі, перемоги і катастрофи, про війну, побачену очима звичайної людини дає відвідувачам об’єктивну оцінку про події 1939–1945 рр.

Серцем меморіалу закономірно слугує музейна експозиція, розміщена в 4 залах загальною площею 108 м2. В її основі – показ ходу Другої світової війни на території України і Франції, вкладу нашої держави в Перемогу над фашизмом. У контексті загальної історії подій Другої світової війни в експозиції висвітлюється життєвий шлях Василя Порика. Як свідчить ознайомлення з музеєм, його ім’я відоме як в Україні, так і за межами. Потрапивши в роки Другої світової війни до Франції, незламний подолянин став одним із керівників партизанського руху у Франції, який очолював визвольну боротьбу на півночі країни, будучи командиром партизанського загону, а також членом Центрального комітету радянських військовополонених у Франції.

Франція по праву вважає В.Порика своїм національним героєм. Подвиг подільського хлопчини став хвилюючою легендою, окриленою в піснях, поемах, наукових трактатах і дослідження.

У 2000 році музей було пограбовано, вкрадено ордени та медалі, посвідчення його побратимів-партизан, каска та інші експонати. Як виявилося, пограбування було здійснено місцевим жителем, не дивлячись на те що злодія було знайдено, дві нагороди поки так і не вдалося знайти.

Графік роботи:

Працює з 9.00год. до 18.00год.

Обідня перерва з 13.00 год. до 14.00год.

Вихідні дні: понеділок, четвер

Директор музею – Маценко Тетяна Миколаївна (тел.0673464009).