Палац графа Ксідо

Садиба графа Костянтина Ксідо у місті Хмільник була збудована у 1911-1915рр. за проектом архітектора, академіка І.Фоміна на підмурках литовського оборонного замку ХVІ ст. Садиба знаходиться на насипному пагорбі правого берега річки Південний Буг, який вручну був насипаний селянами ще у XІV ст., звідси відкривається чудовий краєвид на усе місто.

Цей білий палац – двоповерховий, споруджений із цегли, з двома фасадами: північним та південним, по суті без тильної сторони. У його формах використано мотиви епохи Відродження та класицизму. Північний фасад облицьований кам'яною плиткою, тому складається враження що стіна збудована з "дикого" каменю. З часів литовського панування тут залишилася восьмигранна фортечна вежа 1534 р., яку потім захопили турки і використовували її як мечеть, а також – залишки фортифікаційних будівель, що надають палацові середньовічного вигляду зі сторони річки, від кам'яного моста через ріку південний Буг. Ці фрагменти яскраво контрастують з парадним фасадом палацу, що вважається взірцем стилю неокласицизму та оформлений колонадою над головним входом. Коли подивитися на замок вперше, то важко сприйняти те, що він і палац – одна суцільна архітектурна споруда, його композиція є надзвичайно складною та різноплановою.

Дехто з дослідників називає цей палац українським відповідником американського Білого дому, хоча таке порівняння традиційно застосовують до палацу, який розташований у Чорномині, що на півдні Вінницької області (там схожість ще більш вражаюча). Вікна двох поверхів палацу графа Костянтина Ксідо облямовують аркові ніші, а головний портик декорований великою кількістю колон, які розташовані у два ряди. Загалом, тут спостерігається еклектичне поєднання стилів різних епох. Якщо оглянути палац з різних сторін, то важко повірити, що це один і той сам будинок. Граф Костянтин Ксідо проживав переважно у Росії, а садибу у Хмільнику використовував для відпочинку.

Відомо, що до 1917 р. палац використовувався як графський житловий будинок, однак після приходу більшовиків граф Ксідо був змушений залишити свій маєток. При радянській владі у приміщеннях палацу знаходилися – агрономічна школа, електротехнічна школа, а також – управління НКВС. У роки Другої світової війни у центральній частині даху була знищена шестиколонна ротонда. Починаючи з 1964 р. приміщення займав міський готель.

На сьогодні садиба одночасно нагадує фортецю і розкішний панський маєток, крім того, до її комплексу відноситься також старовинний кам'яний міст через ріку Південний Буг, який був споруджений у венеціанському стилі, використовується також і у наш час. Цей арковий міст користується великою популярністю серед закоханих пар, оскільки вважається, що якщо освідчитися на старовинному мості, який був збудований одночасно з палацом, то кохання триватиме вічно.