Скульптори

Стукан Віктор Євграфович, народився 18 червня 1960 року, в селі Малий Митник, Хмільницького району, Вінницької області.

«Мабуть, я народився з молотком у руках, — усміхається скульптор. — Змалку тягав його за собою. Розбивав усе, що піддавалося. Коли батьки сховали молоток, я знайшов сокиру. Після того мені повернули інструмент, який досі не випускаю з рук. Хоча мама дуже не хотіла, щоб я займався скульптурою. Це чи не єдиний у моєму житті випадок, коли я не послухав матір.» – розповідає майстер.

Коли 18-річного Віктора проводжали до війська на строкову службу, у них на подвір’ї уже стояли три скульптури, виготовлені його руками. Кожна — заввишки по три метри. Повернувшись зі служби, хлопець продовжив справу, до якої лежало серце. Відтоді у нього одне робоче місце – майстерня.

Художню діяльність Віктор Стукан продовжив після проходження строкової служби, закінчивши Вінницькі художні курси та здобувши фахову освіту.

Віктор Євграфович давно живе у Хмільнику і займається творчою діяльністю. На теренах хмільницької землі він чи не єдиний місцевий скульптор. У Хмільнику та інших містах і селах України на центральних площах, у парках, санаторіях, пам’ятних та інших визначних місцях стоїть чимало скульптур та пам’ятників, створених руками цього майстра.

Тематика робіт — різноманітна. Вони присвячені важливим віхам у житті нашої країни. Є пам’ятники на честь воїнів-афганців, жертв Голодомору і репресій, видатним постатям, зокрема, Тарасу Шевченку. У радянські часи багато робіт створював у пам'ять про загиблих на фронтах Другої світової війни.

Пам’ятник Т.Шевченку є не лише в Хмільнику, але й в двох селах Хмільницького району Уланові та Рибчинцях. «Коли працював над пам’ятником Шевченку для Хмільника, не повірите, у мене руки тремтіли, — зізнається скульптор. — Це була перша моя робота, присвячена нашому національному генію. Кидав розчин в обличчя на скульптурі і просив за це вибачення у Тараса. Розмовляв з ним. Після таких розмов працювати стало простіше,а на серці – спокійніше».

Його роботи не тільки у Хмільницькому краю, а й Вінницькій , Житомирській, Хмельницькій, Сумській, Харківський, Черкаській областях та в республіці Білорусь.

З чого виготовляє свої твори Віктор Стукан? В основі матеріалу — бетон. Технологія спеціальна, розробляв її у процесі десятиліть роботи. Технологію не розголошує. Запевняє, що з такого матеріалу пам’ятники стоятимуть не десятки, а сотні років.

21 серпня 2012 року в місті Хмільнику відкрито пам’ятник Матері, берегині роду людського, автором якого також являється видатний майстер, почесний громадянин міста Віктор Стукан.

В місті Ружин, Житомирської області в червні 2012 року відкрито Меморіал «Голодомор», а вже в жовтні того ж року  відкрито пам’ятник українському генію – Тарасу Григоровичу Шевченку. На той час це була вже 54 робота майстра.

За значний особистий внесок у державне будівництво, соціально-економічний, науково-технічний, культурно-освітній розвиток України, вагомі трудові здобутки та високий професіоналізм Указом Президента України №367/2015 від 27.06.2015р.  «Про відзначення державними нагородами України з нагоди Дня Конституції України» присвоєно звання «Заслужений художник України».

В жовтні 2016 року в місті Білопілля, Сумської області була встановлена перша у його творчості робота на честь загиблих воїнів в АТО. Урочисте відкриття відбулося 24 жовтня, на Покрову Божої матері. «Робота над монументом Архістратигу Михаїлу перетворилася на суцільні страждання, — розповідає скульптор. — Не знаю, чим це пояснити. Мабуть, якась невідома сила перешкоджала створенню постаті Архангел...»

Усі скульптури майстра — монументальні, деякі сягають п’яти-шести метрів.

Звання «Почесний громадянин району» присвоєно майстру рішенням 7 сесії районної ради 7 скликання №117 від 07.07.2016 року.

14 березня 2018 року Святійший Патріарх Київський і Всієї Руси – України Філарет за заслуги щодо відродження духовності в Україні та утвердження помісної Української Православної Церкви своїм Указом нагородив нашого земляка, скульптора Віктора Євграфовича Стукана Орденом Святого Рівноапостольного князя Володимира Великого ІІІ-го ступеня.