Заказник Сандрацький

Загально – зоологічний заказник Сандрацький

Загально - зоологічний заказник Сандрацький: (Створено рішенням облради 9 сесії 22 скликання 28.03.97р.) територія заказника знаходяться на землях Голодьківської та Широкогребельської сільських рад. Полювання на території суворо забороняється.  Загально-зоологічний заказник «Сандрацький» був створений з метою охорони стацій мешкання водно-болотних, водоплавних птахів та відтворення цінних видів риб: сома, судака, щуки, ляща, лина.

Коли Сандрацьке водосховище звільняється від льоду тут відпочивають під час перельотів тисячі птахів. Були роки, коли на острові, що неподалік мосту, перепочивало до 5000 диких гусей. Особливо полюбляють відпочивати на водоймі лебеді шипуни. Лебеді гніздяться на водосховищі, але всього декілька пар. Гніздо будують на землі поруч з водою, або на мілководді.

У межах Сандрацького регіонального центру біорізноманіття  виявлено формації латаття сніжно-білого та глечиків жовтих занесених до Зеленої книги України. Найбільшу цінність цієї території представляє тваринний світ, де мешкають такі види тварин, занесені до Європейського Червоного списку: деркач, видра річкова.

Латаття жовте вважається досить рідкісним сортом, оскільки володіє нетиповою забарвленням квіток. Це витончена рослина віддає перевагу водоймам з глибиною від 25 до 50 см.Багаторічна водяна рослина понад 100 см завдовжки, з горизонтальним грубим, вкритим рубцями від черешків, кореневищем і плавучими, майже шкірястими, глибоко-серцевидними цілокраїми листками. Квіти жовті, запашні, 4—5 см у діаметрі, чашолистки округло-обернено-яйцевидні, знизу зелені або зеленуваті, зверху жовті. Плоди голі, зелені, гладенькі, ослизлі.Цвіте в червні — липні.

Вода є основою життя, місцем помешкання та розвитку для величезної кількості безхребетних і хребетних тварин. Над водним дзеркалом літають у пошуку їжі та партнера для продовження роду різноманітні бабки, личинки яких розвиваються у воді.

Водойма водосховища – домівка для багатьох видів риб. Біля берега, на прогрітих сонцем ділянках водойми можна побачити зграйки мальків різних видів риб. Навесні водойма наповнюється весільними піснями земноводних. Біля кромки води гріються на березі жаби. Інколи можна побачити вужів звичайного і водяного, черепаху болотяну.

Заказник Сандрацький – прекрасний куточок природи на території Хмільницького району де можна спостерігати за цікавим світом тварин та рослин. Відпочити від метушні міського життя.

Проте, не потрібно забувати й про збереження та охорону природи, щоб зберегти її неповторну цінність для своїх нащадків.

Велика біла чапля – найпоширеніший вид чапель в Україні. Кладка містить 2-5 яєць, протягом року виводить одне потомство. Птахи створюють пару лише на шлюбний сезон. Гніздяться  великими колоніями, може й з іншими видами чапель. Після шлюбного сезону пташина пара части розпадається.

Проте у шлюбний період вона демонструє своє прекрасне елегантне оперення.  У 19 ст. дуже популярними були капелюшкові прикраси з її пір’я – егреток. У той час величезна кількість птахів була знищена тільки заради того, щоб пані могли носити красиві капелюшки.

Використані джерела:

1.Людина та довкілля. Проблеми неоекології №1-2, 2012.

2.Фото Кащеєв А., Загородній М.

3.Інтернет ресурс  studenchik. Ru/1-113842.html