Хмільниччина туристична

м.Хмільник

Перша письмова згадка про Хмільник датується 1362 роком, коли литовський князь Ольгерд розгромив в битві біля річки Синюхи перекопських братів Котлубея, Качибея і Дмитра, яким належало Поділля. Він же і оволодів Хмільником. У 1434 місто стає центром староства Подільського воєводства, а 1448 року отримало від великого князя литовського Казиміра IV Яґелончика магдебурзьке право, пізніше підтверджене королем Сиґізмундом. Із 1923 року Хмільник є районним центром, а з 1979 року його віднесено до категорії міст обласного підпорядкування.

   Дерев'яний костел (і парафія) був побудований 1603 року, проте під час господарювання турків і татар на Поділлі в період з 1672 – 1699рр. костел зазнав руйнувань.

    У 1728 році храм був капітально відремонтований, розширений, зроблено прибудови і переосвячений в честь Івана Хрестителя. Пам'ятник в стилі тосканського бароко, в плані  — чотирьох-стовпна базиліка. Бічні нефи перекриті хрестовими склепіннями, головний неф — на півциркульними з розпалубками.

    У 1802 році святиню реставрували на кошти Михайла Залевського, а 1826 року її реставрував єпископ  Ф. Мацкевич.

   Комуністична влада двічі закривала костел у: спочатку 1937 року, а потім у 40-ві роки. На місці, де був головний вівтар, влаштували кузню та розмістили зерносховище.

    Повернули святиню через три роки.

    11 листопада 1968 року ксьондз Антоній Хоміцький привіз до міста Хмільника ксьондза Яна Крапана, який працював у цій парафії одинадцять років, зробив великий внесок у ремонт святині (досі костьол був дуже занедбаний і убогий). Крім того ксьондз Антоній Хоміцький привіз із Риги орган і працівників, щоб установити його.

  1970-ті роки — головний вхід на подвір'я костелу перенесено у зв'язку з розширенням дороги у центральній частині міста. Тепер вхідна брама знаходиться з іншої сторони.

   У 1974 році костел відремонтували. На стінах збереглися розписи початку ХХ століття.

   Біля Костелу Пресвятої Трійці встановлений пам'ятник блаженному Папі Івану Павлу ІІ.